Quote:
Originally Posted by powerchaos
eu , i like to correct you a little , oceanlove
i pay 1.5 for a single ticked to get a ride whit the public cars (bus)
whit the train i pay atleast 2 for 1 station (5 km )
so , for short distance is it expensiver then whit your own car ( you pay 1.5 to go to the train station , then 2 for the next station whit the train and then count it to go back again ( so everything X2 ) instead that the fuel is cheaper then in that way (exept whit the car tax and so on ... )
Greets From The Crasher
|
How do you not know what a gallon is? Did you fail math class?
Maybe they don't teach customary units in school in other countries, but we were taught the metric system in America. Now that I think of it, though, that's probably only because the rest of the world (and chemistry class) uses metric, besides us... :(
@Ajof: Just ask them to tie it on the roof! :P